Omnibus – og så hurtigt videre
I sidste uge læste jeg bogen »Making Sustainability Profitable« af Jasper Steinhausen. Den kan jeg anbefale til alle, der arbejder med bæredygtighed i den ene eller anden sammenhæng. Den er inspirerende, top relevant – og så læser den næsten sig selv.
Bogen udkom i juni 2023, men dens budskab rammer lige ned i den aktuelle situation efter Omnibus lovpakken, hvor man nu slækker på rapporteringskravene for en række virksomheder, som ellers var omfattet af CSRD-direktivet. Hensigten er at frigøre ressourcer og energi fra rapporteringen, som så i stedet kan bruges til konkret bæredygtig omstilling, der gavner verden og skaber bedre og stærkere virksomheder.
Måske er det lidt som at bande i kirken, når jeg som bæredygtighedsrådgiver erklærer mig enig i intentionerne bag Omnibussen. Men det gør jeg, fordi mit udgangspunkt er virksomhedens, ejerens, lederens og iværksætterens. Det er der, jeg selv kommer fra, og derfor har det længe været min holdning, at vi var ved at komme lidt for langt ud ad en tangent, hvor det kom til at handle meget om regulering, rapportering og compliance og mindre om konkret, forretningsdrevet, bæredygtig omstilling.
Det er her, bogen kommer ind i billedet. Den giver nemlig (SMV-)praksisinspirerede bud på, hvordan og hvorfor den grønne omstilling stadig giver rigtig god mening for virksomhederne – Omnibus eller ej. For det er jo det, der fortsat er budskabet til vores kunder: Kom i gang med bæredygtighedsrapporteringen på et passende niveau (VSME) hurtigst muligt, og lad så det være første skridt på en bæredygtighedsrejse, som gavner både virksomheden og verden.
Klimakrisen, biodiversitetskrisen og alle de andre kriser er der jo stadig. Så selvfølgelig skal virksomhederne fortsat rapportere om, hvad de gør for at bidrage til en mere bæredygtig verden. Det ændrer Omnibussen ikke på, men den hjælper os med at huske det, som vi godt vidste i forvejen, men måske havde glemt lidt i farten – nemlig at virksomhederne ikke skal bæredygtighedsrapportere, fordi EU-kræver det. De skal gøre det, fordi det er godt for verden, og fordi det styrker forretningen.
Stærkere argumenter kan virksomhederne vel ikke ønske sig?
Og så er vi tilbage ved udgangspunktet: »Making Sustainability Profitable«. Bogen er relevant for alle, der arbejder med bæredygtighed, fordi den både giver eksempler på, hvorfor bæredygtighedsarbejdet giver mening og samtidig giver konkrete bud på, hvordan vi, der rådgiver virksomhederne, formidler den fortælling på en inspirerende og troværdig måde.

Kontakt os
Har du spørgsmål, så kontakt os endelig for en uforpligtende snak.